Böcekler Manyetik Alanı Kullanıyormuş

hummingbird-hawk-moth-1539397_640

BÖCEKLERİN DÜNYANIN MANYETİK ALANINI KULLANDIĞINA DAİR İLK SOMUT KANITA ULAŞILDI
Bilim dünyası uzun senelerdir hayvanların dünyanın bir ucundan diğer bir ucuna göç etmesini araştırıyor. Hayvanların şaşırmadan her zaman benzer rotayı izlemesi ve diğer taraftan yeni doğmuş bir hayvanın hiç görmediği rotaya harmoni sağlaması merak uyandıran konular aralarında. Bununla ilgili manâlı bir kanıta ulaşıldı.
Birincil maddesel delil
Bogong güvelerinin Avustralya kıtasındaki göç hareketlerini izleyen araştırmacılar, uzun süredir gündemde olan oysa belirli kanıtlarla ortaya konamayan bir tezi doğrulamayı başardı.
Bogong güveleri her ilkbaharda Queensland, New South Wales ve Victoria bölgelerinden çıkarak Avustralya Alplerine ulaşıyor ve buradaki mağaralarda yazın sıcaklığından korunuyor. Sonbaharda ise güveler geri dönerek yumurta bırakıyor ve ölüyor. İlkbaharda bu döngü yeni güvelerle tekrarlanıyor.
Dünyada en uzun mesafeye göç eden ikinci haşere türü olarak bilinen Bogong güvelerini inceleyen araştırmacılar, hiç yol bilmeyen yeni güvelerin şaşırmadan mağaralara dek gidebildiklerini görmüş. Dahası bu yolu gece de kat edebiliyorlar. En uzun göç etme ünvanına sahip kral kelebekler ise güneşe göre yollarını buluyorlar.
Araştırmacılar kelebekleri metal çubuklarla zaman zaman yönlerini değiştirerek takip etmişler. sonradan bunu bir uçuş simülasyonuna uyarlamışlar ve bir pusula gibi dünyanın manyetik alanını kullandığını görmüşler. Kelebekler manyetik sinyalleri sürekli teftiş ederek güzergahı yeniden hesaplayabilmiş.
Fiilen deniz kaplumbağası ve gece kuşu gibi pek fazla hayvanın dünyanın manyetik alanını kullandığı biliniyor ancak kanıt edilemiyordu. Araştırmacıların elde ettiği bulgular bu açıdan öncelikle delil olarak kullanılacak.
Şimdi sırada kelebeklerin beyinlerinin manyetik alana nasıl bir tepki verdiği ve genetik olarak yeni doğan yavrulara bu kabiliyetin nasıl aktarıldığını bulmak var. Şüphesiz bu çok daha kompleks olacak.

Böcekler Manyetik Alanı Kullanıyormuş” üzerine bir yorum

  1. Tanrı, insan beynini biat(itaat) etmek için yaratmadığını iyi anlamamız gerekiyor. Böcekler dahi teknolojiyi kendilerince kullandığına göre, beynimizi kullanma tembelliğinden vazgeçmeliyiz.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s