Soluğu Mars’ta Almak

alien-3308319_640

Mars’ta nefes almak ister misiniz? Denizlerde yaşayan bir bakteri bunu mümkün kılabilir.

Havalı Mars habitatları inşa etmeyi, yiyecek yetiştirme ve tüneller kazmayı unutun. Mars’ta nefes almanın bir yolunu bulamazsak tüm bu kolonizasyon planları neye yarar ki?
Kızıl gezegendeki oksijen ihtiyacına sürekli olarak kaynaklık edecek bir umut var olabilir;”siyanobakteriler”. Bu bakteri ailesi karbondiyoksit alarak dünyanın en elverişsiz koşullarında bile ortana oksiyen sağlar. Bu küçük canlıları Mars gezegenindeki yaşam olasılıkları konusuna bağlayan araştırmacılardan oluşan ekip Science dergisinde yeni bir çalışma yayınladı. Fotosentez olgusunu hatırlarsınız; Bitkiler ve diğer organizmaların güneş ışığından enerji elde etmelerini sağlar. Domates fidelerinizi yetiştirmek için gerekenden daha az güneş ışığı olan koşullarda bile Siyanobakteriler ihtiyaç duydukları enerjiyi fotosentez yaparak sağlarlar. Siyanobakter’ler bilim insanları tarafından okyanusun en derin hendeklerinde keşfedildiler.

Fotosentez işleminin önemli bir unsuru klorofildir. Çoğu bitki ve organizma, görünür ışığı klorofil-a kullanarak enerjiye dönüştürür. Araştırmacılar, siyanobakterilerin kızıl ötesi ışığı enerjiye dönüştürmek için özel bir klorofil olan klorofil-f türü kullandığını belirlemişler. (ki ancak bu sayede bu kadar düşük seviyeli ışığın olduğu ortamlarda fotosentez yaparak yaşayabilmektedirler)
Çalışmanın ortak yazarlarından Jennifer Morton’un konuya dair bir haber bültenine yaptığı açıklamada “bu çalışmanın fotosentez için gerekli minimal seviyedeki ışık miktarını yeniden tanımlamakta olduğunu; bu tipte bir fotosentezin ancak (örneğin evinizin bahçesindeki bir) kayanın altında gerçekleşebileceği” belirtilmektedir.

Araştırmacılar, önümüzdeki yıllarda mars yerleşimcileri için oksijen üretebilmek amacıyla Mars’a siyanobakteriler gönderebileceğini belirtiyorlar. Mojave Çölü, Antarktika’da ve hatta Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) dışarısında yaşayan organizmalara zaten rastlanmıştı; bu bakterilerin gezegen komşumuzun sert koşullarına dayanabilmek açısından yeterli donanımı olduğu görülmektedir.
Çalışmanın ortak yazarlarından Elmars Krausz da bir basın toplantısında “Bu bize bilim kurgu hikayelerini çağrıştırabilir, ancak uzay ajansları ve dünyanın dört bir yanındaki özel şirketler bu zorluğu aktif yenemye çalışıyorlar. Çok da uzak olmayan bir gelecekte bunun gerçekliğe dönüştürülmesi için çalışıyorlar” diyor, “ Mars’ta bir atmosfer yaratarak nefes almak için teorik olarak bu tür organizmalardan faydalanabilir” diyor.

 

Kaynak: https://futurism.com/cyanobacteria-oxygen-mars

Soluğu Mars’ta Almak” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s